Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

14 maja, na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Bolechowicach, na spotkanie z młodymi czytelnikami przybył Michał Rusinek, autor książek  dla dzieci i dorosłych, tłumacz, wykładowca i znakomity orator. Nasz gość znany również  ze swojego poczucia humoru, już od początku zjednał sobie całą dziecięcą publiczność. Po sympatycznym powitaniu, pisarz wprowadził dzieci w świat swoich książek i zaprosił do wspólnej językowej  zabawy. Zaczęło się wspólne rymowanie i układanie wierszyków… ale prawdziwą furorę zrobiła gra słowna polegająca na wymyślaniu przymiotników do przygotowanego na poczekaniu opowiadania. Nie mniejsze zainteresowanie wywołała „Książka bez obrazków”, która z każdą przeczytaną kartką stawała się coraz bardziej zabawna.

Na zakończenie spotkania nasz gość podpisywał swoje książki. Była to też świetna okazja do indywidualnych rozmów z autorem. W spotkaniu wzięli udział uczniowie piątych klas ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zelkowie.

Spotkanie z Michałem Rusinkiem odbyło się w ramach programu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI - i zostało sfinansowane przez Instytut Książki.

Spotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem Rusinkiem

Spotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem Rusinkiem

Spotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem Rusinkiem

Spotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem Rusinkiem

"Nieważkość" Julii Fiedorczuk w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Nieważkość" Julii Fiedorczuk w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiZ całą pewnością kwietniowa lektura pozostanie na długo w pamięci uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach. Zapowiadana jako pełna tajemnic opowieść o poszukiwaniu duchowej wolności Nieważkość Julii Fiedorczuk wywarła na wszystkich duże wrażenie.

Jest to historia trzech kobiet, które łączy przeszłość, wszystkie dorastały tym samym podwarszawskim miasteczku, u schyłku PRL-u. Zuzanna, dzisiaj dobrze sytuowana warszawianka pracuje w agencji reklamowej. Jej rodzina nie tak dawno osiągnęła awans społeczny i córka musi sprostać mieszczańskim ambicjom matki. Helena, matka dwójki dzieci, sprząta w ośrodku wypoczynkowy, choć kiedyś chciała zostać projektantką mody. Bezdomna Ewa, córka lokalnej dziwaczki zwanej "Łysą Marią", błąka się po ulicach w poszukiwaniu alkoholu i miejsca do spania. Jest jeszcze Mirek, cichy, wycofany chłopiec, który stał się  obiektem drwin rówieśników. Gdy popełnia samobójstwo, każda z dziewczyn z jakiegoś powodu czuje się temu winna, wkrótce ich drogi się rozchodzą…

Dyskusja o książce, dostarczyła nam sporo emocji. Ta gorzka opowieść, pełna retrospekcji i niedopowiedzeń, często pozostawiająca czytelnika w sferze domysłów, prozatorska a jednocześnie poetycka uzyskała zarówno w opiniach jak i ocenach uczestniczek spotkania, wielkie uznanie.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 30 maja o godz. 19.00 Tematem dyskusji będzie Tylko Lola Jarosława Kamińskiego.

"Nieważkość" Julii Fiedorczuk w Dyskusyjnym Klubie Książki"Nieważkość" Julii Fiedorczuk w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Czerwona róża, biała róża" Eileen Chang w Dyskusyjnym Klubie Książki

Gminna Biblioteka Publiczna w ZabierzowieMarcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach poświęciliśmy na dyskusję o książce Czerwona róża, biała róża chińskiej pisarki Eileen Chang. Chiny, lata czterdzieste  ubiegłego wieku, to tutaj rozgrywa się akcja siedmiu opowiadań, w których autorka ukazała świat gdzie „konwenanse wyznaczają każdy gest, o losie człowieka decyduje tradycja, a uczucia podporządkowane są zależnościom ekonomicznym”.

Każde opowiadanie to osobna ludzka historia – o miłości, tęsknocie, ludzkich żądzach, o potrzebie wolności i walce o przetrwanie w najtrudniejszych sytuacjach. W tym świecie dawnych konwenansów, swatanych małżeństw i niepodważalnego patriarchatu, bohaterowie Chang, działają często z pragmatycznych pobudek próbując zmierzyć się z otaczającą rzeczywistością. Poznajemy ich zarówno w codziennych sytuacjach – czy to na weselu lub w poczekalni masażysty -  jak i w przełomowych życiowych momentach. Autorka, ukazując ich rozterki między przywiązaniem do tradycji a podążaniem za nowoczesnością wnika w głąb ich serc i umysłów, obnażając często ich zakłamanie i egoizm. W swoich opowiadaniach Chang dużo miejsca poświęca kobietom, ukazując skomplikowaną naturę  zarówno czerwonych jak  i białych róż – tych namiętnych, pamiętliwych i fascynujących, jak i tych nieskazitelnych, przykładnych, które tylko z pozoru wydają się pogodzone z własnym losem.

Marcowa lektura wywołała wśród dyskutantek krańcowo różne opinie a co za tym idzie również oceny. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ spotkania, na których ścierają się tak różnorodne emocje i opinie o książce są dla nas najciekawsze. Pomimo tych różnic, zgodnie uznałyśmy, że z całego zbioru, opowiadania pt. Złote kajdany oraz Miłość w pokonanym mieście należą do najciekawszych.

Zapraszamy na spotkanie 25 kwietnia o godz. 19.00. Tematem dyskusji będzie książka Nieważkość Julii Fiedorczuk.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

 

„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie Książki

„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNa pierwszym w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach dyskutowałyśmy o powieści Raj tuż za rogiem Mario Vargasa Llosy, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, laureata wielu prestiżowych nagród literackich w tym Nagrody Nobla w 2010 r.

Z jego bogatego dorobku wybrałyśmy powieść, w której Llosa przybliża czytelnikowi losy dwóch nietuzinkowych dziewiętnastowiecznych postaci - Paula Gauguina i Flory Tristan. Przeplatając ze sobą te dwie biografie - Flory, działaczki socjalistycznej i agitatorki walczącej o poprawę bytu robotników i wyzwolenie kobiet oraz jej wnuka wybitnego malarza, Llosa szuka miedzy innymi odpowiedzi na pytanie - czy naprawdę można zmienić świat, choćby ten wokół siebie?

Bohaterów Llosy, oprócz pokrewieństwa łączy wizja wielkich przeobrażeń otaczającej ich rzeczywistości. Flora pragnie zmienić istniejący porządek i wyrusza w świat z misją tworzenia utopijnego społeczeństwa a jej wnuk zafascynowany egzotyką i dzikością zamorskich krajów osiedla się na Tahiti, gdzie ma nadzieję uciec od cywilizacji europejskiej i porzucić wszystko co sztuczne i konwencjonalne…  

Dyskusję o naszej styczniowej lekturze wzbogaciłyśmy oglądaniem albumu z dziełami Paula Gauguina, w którym odnalazłyśmy również obrazy z powieści Llosy.

Na pytanie, który z wątków powieści był dla nas bardziej interesujący, odpowiedź była tylko jedna. Paul Gauguin, pokazany w tak wiarygodny i wielowymiarowy sposób, ukazujący jak rodzi się wielka sztuka był dla wszystkich uczestniczek postacią pierwszoplanową.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 28 lutego o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Święto nieistotności Milana Kundery.

„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie Książki„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki Listopadowy wieczór w Dyskusyjnym Klubie Książki w bibliotece w Bolechowicach należał do wielkiego mistrza prozy polskiej Wiesława Myśliwskiego, a tematem naszej dyskusji była jego powieść Traktat o łuskaniu fasoli, uhonorowana w 2007r. Nagrodą Literacką "Nike".

Traktat… to wielka metafizyczna powieść, w której autor podejmuje próbę przeniknięcia ukrytych sensów ludzkiego losu,to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Jej  bohater to samotny mężczyzna, który w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza, dokonuje bilansu swojego życia. Tajemniczy gość staje się słuchaczem, a my wraz z nim zasłuchujemy się w fascynujących opowieściach. Gospodarz wraca w nich do swojego przedwojennego dzieciństwa, rodzinnych Wigilii, smaku wielkanocnych ciast wypiekanych przez babkę a także do traumatycznych przeżyć z czasów wojny. Powraca do młodzieńczych lat „nauki i wędrówki”, wspomina pobyt w szkole dla sierot a potem czas spędzony za granicą. Wiele miejsca poświęca na opowieść o swojej muzycznej pasji i drodze do kariery saksofonisty. Wszystko, czego bohater Myśliwskiego doświadczył, stanowi jego mądrość życiową. Z całego bagażu jego doświadczeń, wyłania się opowieść o relacjach międzyludzkich i kondycji współczesnego człowieka.

Listopadowa lektura pełna uniwersalnych prawd, prowokująca do głębszej refleksji, napisana pięknym prostym językiem, zachwyciła wszystkie uczestniczki spotkania. Niektóre z nich, powieść Myśliwskiego czytały kolejny raz i jak same  przyznały wciąż odkrywają w niej nowe treści. Wszystkie zgodziłyśmy się z opinią, że „powieść tego kalibru artystycznego i myślowego mogła wyjść jedynie spod pióra człowieka dysponującego życiowym doświadczeniem i płynącą z niego mądrością”. 

Zapraszamy na na następne spotkanie 13 grudnia o godz.19.00. Będziemy dyskutować o książce Z nienawiści do kobiet Justyny Kopińskiej.  

"Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki"Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Proszę bardzo" Andy Rottenberg w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Bardzo proszę" Andy Rottenberg w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiPaździernikowe spotkanie DKK w bibliotece w Bolechowicach poświęciliśmy na dyskusję o książce pt. Proszę bardzo Andy Rottenberg. Autorka - znana historyk sztuki, wieloletnia dyrektorka warszawskiej Zachęty, napisała książkę, której narracja zbudowana jest na bardzo osobistych przeżyciach. Już sam tytuł, który zdaje się mówić - proszę, oto moja historia, można odczytać jako zapowiedź  pokazania siebie w sposób szczery i odważny.

W książce Andy Rottenberg teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Wspomnienie dzieciństwa spędzonego w Nowym Sączu, dorastanie w Legnicy, praca w Zachęcie, organizowanie wystaw międzynarodowych a także trudne relacje rodzinne, uzależnienie syna od narkotyków, jego zaginięcie i śmierć, to tylko niektóre wątki tej znakomitej, autobiograficznej książki. Nie mniej interesująca jest również   historia poszukiwania rosyjsko - żydowskich korzeni autorki i próba dotarcia do jeszcze żyjących członków rodziny rozsianej po całym świecie. Ta, sięgająca kilku pokoleń podróż w czasie, a zarazem podróż w głąb siebie, jest dla autorki swego rodzaju terapią w walce z depresją.

Nasza październikowa lektura - w zgodnej opinii uczestniczek spotkania - to znakomicie napisana książka, która doskonale oddaje osobowość jej autorki, kobiety dojrzałej, świadomej siebie, twardo stąpającej po ziemi, ale też nie pozbawionej wrażliwości i ciepła.

Zapraszamy na spotkanie 29 listopada o godz. 19.00. Tematem dyskusji będzie powieść Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego.

"Bardzo proszę" Andy Rottenberg w Dyskusyjnym Klubie Książki"Bardzo proszę" Andy Rottenberg w Dyskusyjnym Klubie Książki      

"Ludzka rzecz" Pawła Potoryczyna w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Ludzka rzecz" Pawła Potoryczyna w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNa wrześniowym spotkaniu DKK w Bibliotece Publicznej w Bolechowicach dyskutowałyśmy o debiutanckiej powieści Pawła Potoryczyna pt. Ludzka rzecz. Bohaterami książki są mieszkańcy Piórkowa, małej wioski położonej gdzieś w centralnej Polsce. Ich powikłane losy poznajemy poprzez pryzmat toczącej się nieopodal drugiej wojny światowej, lecz tylko z pozoru jest to książka o wojnie… bo wojna w Piórkowie bardziej przypomina zabawę w Indian i kowbojów.

Zaczątkiem fabuły jest śmierć Smyczka, piórkowskiego partyzanta i sowizdrzała, którego ciało zostaje pewnego dnia rzucone pośrodku drogi między cmentarzem i kościołem, wedle Kaczorowej chałupy, prosto w ciepłe, wiosenne błoto. Wydarzenie to, stało się początkiem opowieści o historii Piórkowa i jego mieszkańcach… opowieść to niezwykła.

Czytając powieść Potoryczyna zachwycałyśmy się niezwykle barwnymi i nietuzinkowymi postaciami, którymi targają różne pokusy, żądze i namiętności, strach, nie rzadko zawiść… po prostu ludzkie rzeczy. Autor przedstawił je w bardzo przekonywujący, dosadny sposób i  jak się wydaje z dużą dozą sympatii. Nie mniejsze wrażenie wywarły na nas opisy samego Piórkowa i świetnie pokazany porządek tego świata, który jest ściśle związany z prawami natury. Kurz, deszcz, błoto i cisza, to żywioły, które wyznaczają los tutejszych mieszkańców.   Nie mniejszą przyjemność sprawiło nam czytanie niemal filozoficznych krótkich, ale jakże cennych  rozważań na temat życia, wplecionych w piórkowskie opowieści. Gdyby przyszło nam oceniać tylko tę część książki, posypały by się zapewne same dziesiątki.

Andrzej Potoroczyn pisał Ludzką rzecz przez trzynaście lat. Zdaniem dyskutantek nie przysłużyło się to książce. Mniej więcej od połowy, powieść sporo traci ze swego uroku, pojawia się coraz więcej wątków nie związanych z fabułą, a krótkie i celne do tej pory  dygresje przeradzają się w wielkostronicowe traktaty, które już tak nie zachwycają.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 25 października - godz. 19. Tematem dyskusji będzie książka Andy Rottenberg pt. Proszę bardzo.

"Ludzka rzecz" Pawła Potoryczyna w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiLipcowe spotkanie DKK przy Bibliotece Publicznej w Bolechowicach rozpoczęłyśmy od wyboru książek na nasze jesienno - zimowe spotkania. Spośród ponad pięciuset tytułów, dostępnych dla  klubowiczów małopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki, wybrałyśmy książki, które szczególnie nas zainteresowały. W ten sposób powstała lista, na której obok powieści i zbiorów opowiadań znalazły się również książki reporterskie i biograficzne, w większości są to nowości wydawnicze. Zapowiadają się więc jak zwykle ciekawe dyskusje z intrygującymi lekturami.

Bohaterką naszego lipcowego spotkania była Małgorzata Szejnert i jej książka pt. Usypać góry. Historie z Polesia. Było to już drugie, w naszym dyskusyjnym klubie, spotkanie z twórczością tej wybitnej polskiej dziennikarki i pisarki. Tym razem, autorka zabiera nas na Polesie, gdzie według legendy żyje lud czarnoksiężników, którzy posiedli umiejętność zmieniania się raz w roku w wilki.

Już na początku dyskusji wszyscy docenili ogromną pracę, jaką wykonała autorka, aby przybliżyć czytelnikom małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego. Podążając śladami Amerykanki Louise Boyd, niestrudzonej badaczki Arktyki, oraz generała Cartona de Wiart, weterana brytyjskich wojen w Afryce, którzy na miejsce swoich kolejnych eskapad wybrali krainę w dorzeczu Prypeci i Bugu, autorka wyrusza do Pińska jak i do okolicznych miasteczek i wsi. Z pomocą miejscowych, poznaje tragiczne losy tej krainy, gdzie żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Wśród nich było wiele wybitnych postaci, min. rysownik, malarz Napoleon Orda, który podczas corocznych, odbywanych w lecie podróży, systematycznie utrwalał zabytkowe miejsca, aby uchronić dla potomnych świat stanowiący ważną część dziedzictwa kulturowego Polaków. W czasie swoich poleskich wypraw, autorka również szuka śladów nieistniejących dworów i zamków by z całą pieczołowitością  odtworzyć zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Książka Małgorzaty Szejnert to jak zawsze wyjątkowe połączenie dziennikarskiej dociekliwości, doświadczenia i zawodowej pasji. Opowiedziane pięknym i obrazowym językiem poleskie historie,  znakomicie przybliżyły nam tę niezwykłą, a do tej pory, mało znaną krainę.

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 23 sierpnia, o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Majgull Axelsson pt. Dom Augusty.

"Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert w Dyskusyjnym Klubie Książki"Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert w Dyskusyjnym Klubie Książki

Spotkanie z Katarzyną Boni

Spotkanie z Katarzyną Boni27 czerwca gościem Biblioteki Publicznej w Bolechowicach oraz działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki, była reporterka i dziennikarka Katarzyna Boni, która od dziesięciu lat współpracuje z największymi magazynami podróżniczymi na polskim rynku.

Specjalizuje się w pisaniu o Azji, spędziła na tym kontynencie ponad sześć lat. Jest współautorką (razem z Wojciechem Tochmanem) książki Kontener o syryjskich uchodźcach w Jordanii oraz autorką książki Ganbare. Warsztaty umierania uhonorowanej w 2017r. nagrodą Gryfii.

Rozmowa z czytelnikami - bo taką właśnie formę przybrało od samego początku spotkanie - toczyła się przede wszystkim wokół tematów zawartych w  książkach reporterskich Katarzyny Boni. Pojawiły się więc pytania dotyczące zarówno uchodźców przebywających w obozie Zataari, do którego reporterka dotarła razem z Wojciechem Tochmanem pisząc Kontener jak i pytania na temat bieżącej polityki wobec uchodźców w Europie.

Jednak większą część spotkania zdominowała rozmowa o bohaterach książki Ganbare. Warsztaty umierania. Katarzyna Boni opowiadała między innymi, w jaki sposób docierała do swoich rozmówców i o drodze do normalności tych, którzy stracili wszystko, co stanowiło treść ich życia. Reporterka podzieliła się również swoimi przeżyciami z warsztatów umierania, w których wzięła udział podczas swojego pobytu w Japonii. Zapytana o najbliższe planyliterackie zdradziła, że obecnie pracuje nad książką o życiu w utopijnym mieście na południu Indii - Auroville. Niestety, biegnący nieubłaganie czas nie pozwolił nam porozmawiać o azjatycko - kuchennych podbojach reporterki, która specjalizuje się też w opisywaniu nietypowych smaków, egzotycznych kuchni i inspirujących tradycji związanych z jedzeniem. Ten fascynujący temat pozostawiliśmy na nasze następne spotkanie.

Na koniec tego bardzo miłego spotkania Katarzyna Boni podpisywała swoje książki a każdy z uczestników miał jeszcze możliwość osobiście porozmawiać z naszym gościem. Po zakończeniu spotkania, które odbywało się w "Sołtysówce", Katarzyna Boni odwiedziła jeszcze naszą bolechowicką bibliotekę.  

Spotkanie z Katarzyną BoniSpotkanie z Katarzyną BoniSpotkanie z Katarzyną Boni

Spotkanie z Katarzyną BoniSpotkanie z Katarzyną BoniSpotkanie z Katarzyną Boni 

Spotkanie z Katarzyną Boni odbyło się w ramach DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI - programu realizowanego i finansowanego przez Instytut Książki.

"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiJuż po raz drugi, izraelski pisarz Amos Oz zagościł ze swoją twórczością w Dyskusyjnym Kubie Książki w bolechowickiej bibliotece. Tym razem z najbardziej osobistą książką, która jest kluczem do zrozumienia całej jego twórczości.Naszą kwietniową lekturą była bowiem Opowieść o miłości i mroku - książka wielowątkowa, gęsta od znaczeń, którą można odczytać na wiele sposobów. Znajdziemy w niej historie kilku pokoleń rodziny pisarza, wielkie nazwiska świata kultury, nauki i polityki. Wszystko to pokazane na tle dramatycznej historii narodu żydowskiego, począwszy od drugiej wojny światowej po narodziny Państwa Izrael i konflikt arabski. Jednak przede wszystkim, jest to przejmująca opowieść o latach dzieciństwa autora, spędzonych na przedmieściach Jerozolimy i jego wczesnej młodości w kibucu. To niezwykle szczera opowieść o samotności, rozpaczy, przepełniona tęsknotą, odsłaniająca niezabliźnione rany z dzieciństwa, napisana z perspektywy człowieka dojrzałego.

Kiedy z parterowego mieszkanka z niskim stropem, wypełnionego po brzegi  książkami udajemy się wraz z małym Ozem w niespieszną wędrówkę, to już przeczuwamy, że będzie to podróż niezwykła. Stajemy się nie jako naocznymi świadkami wydarzeń, które ukształtowały światowej sławy pisarza, prawdziwego mistrza w posługiwaniu się słowem i opisywaniu ludzkich emocji.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 17 maja, o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce pt. Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek autorstwa Mary Ann Shaffer i Annie Barrows.

W kwietniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki wziął udział Henryk Krawczyk, sołtys Bolechowic i radny Gminy Zabierzów.

"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza w Dyskusyjnym Klubie Książki"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza w Dyskusyjnym Klubie Książki

Dyskusyjny Klub Książki

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj