Literacki rok w Dyskusyjnym Klubie Książki w bibliotece w Bolechowicach.

Koniec roku to zwykle najlepszy moment na podsumowania i refleksje. W takim właśnie klimacie przebiegało ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach. Był to dla nas  rok niezwykle  pracowity i pełen wrażeń. Nasz klub skończył pięć lat, jego jubileusz świętowaliśmy wspólnie z czytelnikami 16 maja. W ogłoszonym w tym roku, przez wojewódzkiego koordynatora małopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki, konkursie  na organizację i przeprowadzenie wydarzenia – inicjatywy w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki – „Obchody jubileuszu 5-lecia DKK w Bolechowicach” – wybrano i nagrodzono jako najlepszą inicjatywę w ramach DKK 2019. Tak wielkie wyróżnienie przyniosło nam ogromną radość i satysfakcję. Jest to dla nas jednocześnie zobowiązanie do dalszego promowania idei DKK wśród naszych czytelników… tak więc w naszych przyszłorocznych planach znajdują się już różnorodne i niezwykle ciekawe wydarzenia literackie. 

Jaki był  ten rok pod względem przeczytanych książek? - pora zatem na podsumowanie. Za nami wiele ciekawych rozmów i inspirujących literackich sporów. Na comiesięcznych spotkaniach przedyskutowaliśmy dwanaście książek, niektóre z nich na długo pozostaną w naszej pamięci. Należy do nich na pewno, „obsypana dziesiątkami” książka Kjersti Skomsvold pt.: „Im szybciej idę, tym jestem mniejsza”, która w tym roku została zwyciężczynią naszego czytelniczego rankingu. Zdaniem wszystkich uczestniczek, jest to książka wyjątkowa pod każdym względem. To, tylko z pozoru lekka powieść, którą trzeba smakować zdanie po zdaniu. Oprócz znakomitej, niezwykle przejmującej fabuły mnóstwo w niej życiowych maksym i mądrości, wypowiedzianych przez główną bohaterkę Mathe Martinsen. Na podium znalazły się również „Tylko Lola” – Jarosława Kamińskiego oraz „Nieważkość” Julii Fiedorczuk.

Obok książek, które wywarły na nas największe wrażenie, znalazły się również takie, które zawiodły, jak chociażby nasza grudniowa lektura - książka „Jak zostałam wiedźmą” autorstwa Doroty Masłowskiej. Jej fabuła, w formie wierszowanej opowiastki, dedykowana w podtytule zarówno dzieciom jak i dorosłym, sama w sobie nie jest ani odkrywcza ani zbyt ciekawa. W książce, co prawda znalazły się fragmenty, które mogły się podobać, ale one nie wystarczyły, aby książka nas zachwyciła. Zachwyciły natomiast znakomite ilustracje Marianny Sztymy.

W nadchodzącym roku czekają nas nowe wyzwania literackie, zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do naszego czytelniczego klubu. Formuła spotkań DKK zgodnie z ideą programu jest otwarta. Na comiesięcznych spotkaniach w bibliotece mamy okazję podzielić się swoimi wrażeniami i refleksją na temat wspólnie przeczytanej książki. Najważniejsza jest radość czytania, ochota na rozmowę o tym co czytamy, a także chęć poznawania literatury współczesnej. DKK to nie tylko dyskusja o książkach, to także intelektualna zabawa, miła i przyjacielska atmosfera.

Zapraszamy na spotkanie 23 stycznia – godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Jakuba Małeckiego pt. "Nikt nie idzie”

 

"Przedział dla pań” Anity Nair w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Przedział dla pań” Anity Nair w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNa listopadowym spotkaniu DKK w bibliotece w Bolechowicach dyskusja toczyła się wokół książki hinduskiej pisarki Anity Nair -  pt. Przedział dla pań, której fabuła rozgrywa się we współczesnych Indiach.Główna bohaterka, czterdziestopięcioletnia  Akhila, pochodząca z barmińskiej rodziny, pracownica urzędu skarbowego, nigdy nie miała własnego życia - zawsze była jedynie czyjąś siostrą, ciotką, a po śmierci ojca jedyną żywicielką rodziny. Dawno zapomniała, o swoich pragnieniach i marzeniach. Pewnego dnia kupuje bilet na nocny pociąg do nadmorskiego Kanyakumari, przeczuwając, że ta podróż zmieni jej życie.

W przedziale dla pań poznaje pięć kobiet, które odkrywają przed sobą swoje sekrety, rozmawiając często o sprawach bardzo intymnych. W ich życiorysach Akhila próbuje odnaleźć podpowiedzi, wskazówki, które byłyby dla niej drogowskazami. Powoli podróż staje się dla niej wyprawą w głąb siebie, w poszukiwaniu własnej tożsamości i odkrywaniem siebie na nowo. Każda z pasażerek podkreśla, że sens życia kobiety w Indiach realizuje się u boku mężczyzny. Nie wszystkie jednak, są tylko dobrymi żonami, matkami i gospodyniami domowymi… Jedna z pasażerek Margaret Santhi Paulraj, chemiczka z wykształcenia, radzi nie przejmować się tym, co inni o niej myślą: ”Kiedy przestaniesz martwić się, co myśli o tobie cały świat, odkryjesz nagle, że życie stało się łatwiejsze…

Dyskusja o listopadowej lekturze podzieliła nieco uczestniczki spotkania – szczególnie dotyczy to języka powieści jak i samego jej zakończenia. Wszystkie dyskutantki doceniły natomiast tło obyczajowe ukazane  w „ Przedziale dla pań” oraz  oddanie realiów życia kobiet  w społeczeństwie indyjskim.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 18 grudnia (wyjątkowo w środę) o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Doroty Masłowskiej – pt. Jak zostałam wiedźmą.

dkk ankadkk ankadkk anka

                   

„Gdy zniknęły gołębie” Sofi Oksanen w Dyskusyjnym Klubie Książki

„Gdy zniknęły gołębie” Sofi Oksanen w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiLektura ostatniej klubowej książki nie była łatwa. Tematyka drugiej wojny światowej i w kolejnej płaszczyźnie czasowej ponure czasy terroru sowieckiego lat 60-tych, wymagały skupienia i uwagi.

Każda z czytelniczek przyznała, że na temat Estonii, a już zwłaszcza na temat jej historii, nie miała praktycznie żadnej konkretnej wiedzy, więc była to również dobra okazja, aby po prostu się czegoś o Estonii dowiedzieć. Trudność stanowiła nie sama wojna – ta tematyka jest nam przecież jakoś bliska – tylko takie ujęcie tematu, które nie daje nadziei. Po lekturze pozostaje się z poczuciem, że w tej historii zwyciężyło zło.

Główny bohater, postać wyjątkowo odrażająca, potrafi się odnaleźć w każdych czasach, czy to kolaborując z Niemcami, czy też jako partyjny towarzysz donosząc i niszcząc ludzi w powojennej Estonii. Drugi z dwóch głównych bohaterów wybiera zupełnie inną ścieżkę życia, mamy więc możliwość porównania i oceny postaw.

Książka jest z jednej strony ciekawa, dobrze pomyślana kompozycyjnie, z drugiej widoczne są w niej niedociągnięcia językowe, jakieś niepotrzebne i zbyt liczne metafory, źle zbudowane zdania…  Czy te niedociągnięcia to autorskie błędy autorki czy bardziej nieporadność tłumacza? A może jedno i drugie ma tu miejsce? Badanie tej sprawy nie doprowadziło nas do jednoznacznych wniosków. Czwartkowa dyskusja tym razem była spokojna i rzeczowa, kolejno przypominały nam się ciekawe wątki, sytuacje, opisy. W sumie książka otrzymała wysokie noty i na pewno pozostanie w pamięci.

Swoją refleksją z sierpniowego spotkania podzieliła się Małgosia, jedna z dyskutantek naszego klubu. Dziękujemy.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 19 września - godz.19.00. Będziemy dyskutować o powieści pt. Na górze cisza autorstwa Gerbranda Bakkera.

„Gdy zniknęły gołębie” Sofi Oksanen w Dyskusyjnym Klubie Książki„Gdy zniknęły gołębie” Sofi Oksanen w Dyskusyjnym Klubie Książki

 

"Nocny pociąg do Lizbony" Pascala Merciera w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Nocny pociąg do Lizbony" Pascala Merciera w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiTematem lipcowego DKK w bibliotece w Bolechowicach była powieść Pascala Merciera pt.  Nocny pociąg do Lizbony.

Swoją refleksją na temat spotkania podzieliła się Małgorzata, jedna z uczestniczek naszego klubu:

Lektura książki  "Nocny pociąg do Lizbony" Pascala Merciera wywołała żywą dyskusję na ostatnim klubowym spotkaniu. Starły się mianowicie dość skrajne opinie - od zarzutu, że książka jest naiwna, że nieprawdopodobne są zarówno umiejętności bohatera (np. zrozumienie języka  portugalskiego praktycznie bez nauki i to w kwestiach filozoficznych ) jak i historia samego Gregoriusa w Lizbonie, po wysoką ocenę uwzględniającą wartość przemyśleń, nastrojowość powieści jak i możliwość zapoznania się, z raczej nieznanymi nam faktami z historii Portugalii.

Znalezienie w antykwariacie książki nieznanego autora - Amadeu de Prado a także chwilę wcześniej spotkanie tajemniczej Portugalki przez nauczyciela języków klasycznych Raimunda Gregoriusa, wiedzie naszego bohatera w niespodziewaną i zupełnie nagle podjętą podróż do Lizbony.Gregorius powodowany chęcią odnalezienia śladów po portugalskim autorze, przemierza Lizbonę w poszukiwaniu bliskich Amadeu de Prado i ma w tych poszukiwaniach ogromne szczęście. Każda z odnalezionych osób przybliża bardzo  wnikliwie postać Amadeu - nie tylko zdolnego pisarza ale przede wszystkim bardzo dobrego lekarza, ciekawego człowieka, kiedyś niezwykle zdolnego ucznia, uczestnika ruchu oporu przeciw dyktaturze Salazara.

Na ile Gregriusowi udało się rozszyfrować życie Amadeu de Prado, co z tej wiedzy przybliża postać a co rodzi kolejne pytania? Czy można jednym ruchem zmienić całe swoje dotychczasowe, poukładane życie? Trzeba trochę pobłądzić po Lizbonie z naszym bohaterem i próbować samemu odpowiedzieć sobie na te pytania.

Początek powieści Pascala Merciera to deszczowy poranek w Bernie, nasza dyskusja odbyła się natomiast w piękny letni dzień, kiedy to jeszcze połowa wakacji przed nami, dzień jest długi a humory dobre, dodatkowo poprawione wspaniałym, nastrojowym spotkaniem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 22 sierpnia – godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Gdy zniknęły gołębie Sofi Oksanen.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 22 sierpnia – godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Gdy zniknęły gołębie Sofi Oksanen.

"Nocny pociąg do Lizbony" Pascala Merciera w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Im szybciej idę, tym jestem mniejsza" Kjersti Skomsvold w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Im szybciej idę, tym jestem mniejsza" Kjersti Skomsvold w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiPodczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w bolechowickiej bibliotece dyskutowałyśmy o debiutanckiej  powieści młodej norweskiej pisarki Kjersti Annesdatter Skomsvold o dość tajemniczym tytule Im szybciej idę, tym jestem mniejsza.

Ta niewielkich rozmiarów książeczka, bo licząca zaledwie 136 stron została przetłumaczona na dwadzieścia sześć języków i szybko trafiła na listy bestsellerów, zbierając wiele pochlebnych recenzji zarówno wśród krytyków jak i czytelników. W styczniu 2014 roku w Teatrze Narodowym w Oslo, na jej podstawie odbyła się premiera sztuki.

Wybór tej pozycji na czerwcową dyskusję okazał się strzałem w dziesiątkę. Już sam opis na okładce, jak i sama okładka zapowiada interesującą lekturę.

Czym zachwyciła nas młoda autorka?

Zdaniem wszystkich uczestniczek spotkania Kjersti Skomsvold stworzyła książkę wyjątkową pod każdym względem. Jej bohaterka Mathea Martinsen jest uroczą staruszką, która po śmierci męża zostaje sama i próbuje poradzić sobie z lękiem przed odejściem z tego świata niezauważoną. Przygotowuje się do śmierci a jednocześnie za wszelką cenę chce zaznaczyć swoją obecność i pozostać zapamiętaną. To wtedy odczuwa jak bardzo jest samotna, jak bardzo jest niewidzialna dla  sąsiadów, na ulicy czy chociażby w osiedlowym sklepie. Stara się więc rożnymi absurdalnymi sposobami pozostawić po sobie jakiś ślad. Zdobywa się nawet na kradzież dżemu, ale i tak nikt tego nie zauważa. Na trawniku przed domem zakopuje kapsułę czasu, w której umieszcza karteczkę ze swoim numerem telefonu…

Momentami, aż trudno było nam uwierzyć, że trzydziestoletnia autorka napisała tak nietuzinkową książkę o przemijaniu, starości i śmierci, pozbawioną melancholii i patosu. Kjersti Skomsvold odkrywając  przed czytelnikiem historię starszej pani, unika bolesnej dosłowności proponując w zamian liryczną narrację i metaforyczny język. Ta, tylko z pozoru lekka książka nie pozostawia czytelnika obojętnym. To powieść niezwykle przejmująca, trzeba ją smakować zdanie po zdaniu, bo oprócz znakomitej fabuły mnóstwo w niej życiowych maksym i mądrości, wypowiedzianych przez  Mathe Martinsen, którą polubiły wszystkie uczestniczki czerwcowego spotkania.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 25 lipca, będziemy dyskutować o powieści pt. Nocny pociąg do Lizbony Pascala Merciera.

"Im szybciej idę, tym jestem mniejsza" Kjersti Skomsvold w Dyskusyjnym Klubie Książki"Im szybciej idę, tym jestem mniejsza" Kjersti Skomsvold w Dyskusyjnym Klubie Książki

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiSpotkanie zorganizowane zostało w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

16 maja Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych działający przy Bibliotece Publicznej w Bolechowicach obchodził 5-lecie swojego istnienia. Na jubileuszowe spotkanie przybyli  przedstawiciele władzy samorządowe - sekretarz gminy Bartosz Barański, przew. Rady Gminy Henryk Krawczyk, oraz czytelnicy i sympatycy naszej biblioteki.

Spotkanie rozpoczęła dyr. SCKiPGZ Aleksandra Małek, która przywitała wszystkich przybyłych na uroczystość gości. Jubileuszowe spotkanie było dobrą  okazją do podsumowania działalności i osiągnięć naszego klubu. W ciągu pięciu lat odbyło się  56 spotkań, w trakcie których dyskutowałyśmy o wspólnie wybranych i przeczytanych  książkach. Były wśród nich zarówno powieści, zbiory opowiadań jak i książki reporterskie. Obrazował to piękny, kolorowy plakat przygotowany przez klubowiczki. Dzięki działalności Klubu, przy współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie udało nam się zorganizować niezwykle ciekawe spotkania autorskie z: Pawłem Beręsewiczem, Wojciechem Jagielskim, Katarzyną Boni i Michałem Rusinkiem. Z okazji jubileuszu wybrałyśmy również „złotą dziesiątkę” książek, które w sposób szczególny zapadły w naszej pamięci. Książki – laureatki można było zobaczyć na przygotowanej prezentacji.

Pozostając w klimacie wielkiej literatury w dalszej części spotkania zaprosiliśmy wszystkich na spotkanie z Danutą Węgiel – artystą, fotografem, która od ponad 20 lat portretuje ludzi kultury i nauki, co zaowocowało licznymi publikacjami w prasie, na okładkach książek oraz plakatach. Spotkanie z artystką wzbogaciła wystawa jej zdjęć zatytułowana Stopklatka Obecności. Prezentowane fotografie są swoistym zapisem spotkań autorki z najwybitniejszymi pisarzami. Mogliśmy na nich zobaczyć min. zapatrzonego w dal Czesława Miłosza, zerkającą przez dziurkę od klucza Ewę Lipską, Jerzego Pilcha z nieodłącznym papierosem czy pełną zadumy Julię Hartwig. Oprowadzając nas po swojej wystawie, Pani Danuta szczególnie dużo miejsca poświęciła Stanisławowi Lemowi, który tak chętnie gościł artystkę w swoim krakowskim domu na Klinach. Te niezwykle ciepłe opowieści naszego gościa były przeplatane fragmentami wierszy i prozy, które przygotowały i przedstawiły uczestniczki naszego klubu.

Jubileusz naszego klubu spędzony w gronie tak wspaniałych, ceniących dobre książki osób, był okazją do ciekawych i długich  rozmów, wspomnień i snucia planów na przyszłość. Oczywiście, jak na prawdziwych urodzinach, nie zabrakło  tradycyjnego Sto lat i pysznego tortu, o który zadbał Henryk Krawczyk przewodniczący Rady Gminy i zarazem sołtys Bolechowic.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim gościom, którzy swoją obecnością  zaszczycili  naszą uroczystość i dziękujemy za otrzymane życzenia i gratulacje.

Dziękujemy również Klubowi Seniora Dolce Vita w Bolechowicach za udostępnienie sali zarówno na nasze jubileuszowe spotkanie jak i na spotkania autorskie dla młodzieży, które odbywały się w Tygodniu Bibliotek. 

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 

Jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu KsiążkiJubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki     

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

14 maja, na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Bolechowicach, na spotkanie z młodymi czytelnikami przybył Michał Rusinek, autor książek  dla dzieci i dorosłych, tłumacz, wykładowca i znakomity orator. Nasz gość znany również  ze swojego poczucia humoru, już od początku zjednał sobie całą dziecięcą publiczność. Po sympatycznym powitaniu, pisarz wprowadził dzieci w świat swoich książek i zaprosił do wspólnej językowej  zabawy. Zaczęło się wspólne rymowanie i układanie wierszyków… ale prawdziwą furorę zrobiła gra słowna polegająca na wymyślaniu przymiotników do przygotowanego na poczekaniu opowiadania. Nie mniejsze zainteresowanie wywołała „Książka bez obrazków”, która z każdą przeczytaną kartką stawała się coraz bardziej zabawna.

Na zakończenie spotkania nasz gość podpisywał swoje książki. Była to też świetna okazja do indywidualnych rozmów z autorem. W spotkaniu wzięli udział uczniowie piątych klas ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zelkowie.

Spotkanie z Michałem Rusinkiem odbyło się w ramach programu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI - i zostało sfinansowane przez Instytut Książki.

Spotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem Rusinkiem

Spotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem Rusinkiem

Spotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem Rusinkiem

Spotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem RusinkiemSpotkanie z Michałem Rusinkiem

"Nieważkość" Julii Fiedorczuk w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Nieważkość" Julii Fiedorczuk w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiZ całą pewnością kwietniowa lektura pozostanie na długo w pamięci uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach. Zapowiadana jako pełna tajemnic opowieść o poszukiwaniu duchowej wolności Nieważkość Julii Fiedorczuk wywarła na wszystkich duże wrażenie.

Jest to historia trzech kobiet, które łączy przeszłość, wszystkie dorastały tym samym podwarszawskim miasteczku, u schyłku PRL-u. Zuzanna, dzisiaj dobrze sytuowana warszawianka pracuje w agencji reklamowej. Jej rodzina nie tak dawno osiągnęła awans społeczny i córka musi sprostać mieszczańskim ambicjom matki. Helena, matka dwójki dzieci, sprząta w ośrodku wypoczynkowy, choć kiedyś chciała zostać projektantką mody. Bezdomna Ewa, córka lokalnej dziwaczki zwanej "Łysą Marią", błąka się po ulicach w poszukiwaniu alkoholu i miejsca do spania. Jest jeszcze Mirek, cichy, wycofany chłopiec, który stał się  obiektem drwin rówieśników. Gdy popełnia samobójstwo, każda z dziewczyn z jakiegoś powodu czuje się temu winna, wkrótce ich drogi się rozchodzą…

Dyskusja o książce, dostarczyła nam sporo emocji. Ta gorzka opowieść, pełna retrospekcji i niedopowiedzeń, często pozostawiająca czytelnika w sferze domysłów, prozatorska a jednocześnie poetycka uzyskała zarówno w opiniach jak i ocenach uczestniczek spotkania, wielkie uznanie.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 30 maja o godz. 19.00 Tematem dyskusji będzie Tylko Lola Jarosława Kamińskiego.

"Nieważkość" Julii Fiedorczuk w Dyskusyjnym Klubie Książki"Nieważkość" Julii Fiedorczuk w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Czerwona róża, biała róża" Eileen Chang w Dyskusyjnym Klubie Książki

Gminna Biblioteka Publiczna w ZabierzowieMarcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach poświęciliśmy na dyskusję o książce Czerwona róża, biała róża chińskiej pisarki Eileen Chang. Chiny, lata czterdzieste  ubiegłego wieku, to tutaj rozgrywa się akcja siedmiu opowiadań, w których autorka ukazała świat gdzie „konwenanse wyznaczają każdy gest, o losie człowieka decyduje tradycja, a uczucia podporządkowane są zależnościom ekonomicznym”.

Każde opowiadanie to osobna ludzka historia – o miłości, tęsknocie, ludzkich żądzach, o potrzebie wolności i walce o przetrwanie w najtrudniejszych sytuacjach. W tym świecie dawnych konwenansów, swatanych małżeństw i niepodważalnego patriarchatu, bohaterowie Chang, działają często z pragmatycznych pobudek próbując zmierzyć się z otaczającą rzeczywistością. Poznajemy ich zarówno w codziennych sytuacjach – czy to na weselu lub w poczekalni masażysty -  jak i w przełomowych życiowych momentach. Autorka, ukazując ich rozterki między przywiązaniem do tradycji a podążaniem za nowoczesnością wnika w głąb ich serc i umysłów, obnażając często ich zakłamanie i egoizm. W swoich opowiadaniach Chang dużo miejsca poświęca kobietom, ukazując skomplikowaną naturę  zarówno czerwonych jak  i białych róż – tych namiętnych, pamiętliwych i fascynujących, jak i tych nieskazitelnych, przykładnych, które tylko z pozoru wydają się pogodzone z własnym losem.

Marcowa lektura wywołała wśród dyskutantek krańcowo różne opinie a co za tym idzie również oceny. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ spotkania, na których ścierają się tak różnorodne emocje i opinie o książce są dla nas najciekawsze. Pomimo tych różnic, zgodnie uznałyśmy, że z całego zbioru, opowiadania pt. Złote kajdany oraz Miłość w pokonanym mieście należą do najciekawszych.

Zapraszamy na spotkanie 25 kwietnia o godz. 19.00. Tematem dyskusji będzie książka Nieważkość Julii Fiedorczuk.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

 

„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie Książki

„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNa pierwszym w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach dyskutowałyśmy o powieści Raj tuż za rogiem Mario Vargasa Llosy, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, laureata wielu prestiżowych nagród literackich w tym Nagrody Nobla w 2010 r.

Z jego bogatego dorobku wybrałyśmy powieść, w której Llosa przybliża czytelnikowi losy dwóch nietuzinkowych dziewiętnastowiecznych postaci - Paula Gauguina i Flory Tristan. Przeplatając ze sobą te dwie biografie - Flory, działaczki socjalistycznej i agitatorki walczącej o poprawę bytu robotników i wyzwolenie kobiet oraz jej wnuka wybitnego malarza, Llosa szuka miedzy innymi odpowiedzi na pytanie - czy naprawdę można zmienić świat, choćby ten wokół siebie?

Bohaterów Llosy, oprócz pokrewieństwa łączy wizja wielkich przeobrażeń otaczającej ich rzeczywistości. Flora pragnie zmienić istniejący porządek i wyrusza w świat z misją tworzenia utopijnego społeczeństwa a jej wnuk zafascynowany egzotyką i dzikością zamorskich krajów osiedla się na Tahiti, gdzie ma nadzieję uciec od cywilizacji europejskiej i porzucić wszystko co sztuczne i konwencjonalne…  

Dyskusję o naszej styczniowej lekturze wzbogaciłyśmy oglądaniem albumu z dziełami Paula Gauguina, w którym odnalazłyśmy również obrazy z powieści Llosy.

Na pytanie, który z wątków powieści był dla nas bardziej interesujący, odpowiedź była tylko jedna. Paul Gauguin, pokazany w tak wiarygodny i wielowymiarowy sposób, ukazujący jak rodzi się wielka sztuka był dla wszystkich uczestniczek postacią pierwszoplanową.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 28 lutego o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Święto nieistotności Milana Kundery.

„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie Książki„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie Książki

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj